Opencard a registrační pokladny. Aneb jde to i jinak.

9. 02. 2011 22:59:00
Ačkoli žiji již několik let v Marylandu pravidelně si na webu pročítám co je u nás nového. Z internetu vím jak bylo svého času nepopuární zavádění povinných registračních pokladen a jak pražané kritizovali opencard a zrušení papírových tramvajenek.

Naši zákonodárci rezignovali na možnost, že se dá ekonomika řídit i jinak než nařizováním a zakazováním. Pro ně je mnohem snazší něco přikázat nebo zrušit než vymyslet elegantní "tržní" řešení.

Před pár dny jsem si v místních novinách přečetl příklad onoho elegantního řešení. Také v Marylandu má lokální vláda problém s vybíráním daní - obdoby DPH. Také zde existuje šedá a tudíž nezdaněná ekonomika. Zavedli proto v Marylandu povinné registrační pokladny? Naštvali tím tisíce drobných podikatelů a donutili je povinně utrácet hromadu peněz za ty pokladny? Ne! Zavedli loterii účtenek. Každý týden bude probíhat elektronické losování účtenek a budou zveřejňovány účtenky s výhrou od 100$ do 500$. Každý zákazník si může své účtenky zkontrolovat a pokud vyhraje může si výhru na radnici hned vyzvednout. V článku není uvedeno proč se loterie účtenek zavádí, ale i průměrnému občanovi bude brzo jasné, že pokud si koupí něco bez účtenky tak se tím dobrovolně vzdává šance na výhru. Asi bude tedy účtenku vyžadovat a pokud ji nedostane půjde nakoupit jinam. Prodejce si bude muset sám vyhodnotit jestli je pro něj výhodé nemít registrační pokladnu a málo zákazníků, nebo mít registrační pokladnu a více zákazníků. Protože účtenky budou evidované elektronicky prakticky on line, bude mít místní vláda přehled kolik nových daní jim to vynese a můžou systém případně regulovat výší a četností výhry v loterii. Je jasné, že pokud by pravděpodobnost a velikost výhry byla příliš malá, nikoho by to nepřimělo k tomu, aby požadoval po obchodníkovi účtenku.

Podobné elegantní řešení bylo při zavádění elektronických "tramvajenek" zvaných zde SmarTrip Card. Cestující si ji sice mohl koupit za 5$, ale zároveň měl těch 5$ na kartě k hned dispozici k placení jízdného. (Teoreticky si je mohl v automatu i vybrat nazpět.) Papírové "tramvajenky" jsou i nadále k dispozici, ale protože jsou v průměru na jednu jízdu o 20 centů dražší tak je dnes (cca 3 roky od zavedení) už skoro nikdo nepoužívá. Výhodné jsou jen pro lidi, kteří hodně cestují městským autobusem, asi tak 3 hodiny denně. Takových lidí asi moc není. Protože většina cestujících cestuje denně maximálně 2 hodiny je pro ně SmarTrip Card cenově výhodnější a papírové předplacené průkazky se s lehkým srdcem vzdali.

Takže páni politici, zkuste raději vymýšlet postupy na které lidi ochotně přistoupí (i když jim v důsledku vytáhnou více peněz z kapes), protože budou mít "tržní" motivaci. Zákazováním a nařizováníl voliče akorát popudíte a spoustu prostředků bude muset stát neefetivně vynaložit na vynucení vašich zákazů a nařízení. Čím hloupější je váš zákon tím více stojí daňové poplatníky, aby byl dodržován. Viz povinné poplatky u lékaře a v lékárnách. Uvědomte si to!

Autor: Vilém Mikula | středa 9.2.2011 22:59 | karma článku: 14.41 | přečteno: 1044x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

K článku v LN „Zloděj demokracie“

V příloze Lidových novin „Orientace“ vyšel 20/7 zajímavý článek arabistky Jitky Jeníkové o „pomubarakovském“ egyptském prezidentovi Muhammadu Mursím. Dovoluji si k němu přičinit tři poznámky.

21.7.2019 v 9:15 | Karma článku: 9.76 | Přečteno: 158 | Diskuse

Bohumír Šimek

Zeman usiluje o totální moc

Pokud vnímáme současné neřesti našeho prezidenta Miloše Zemana, je nejvyšší čas zvažovat potenciální kandidáty, abychom si zvolili prezidenta, kterého naše zem potřebuje, a mobilizovat všechny naše síly k jeho zvolení.

20.7.2019 v 21:20 | Karma článku: 20.99 | Přečteno: 371 | Diskuse

Jaroslav Jirát

Ubohá opozice

Česká opozice, otrávená hospodářskými úspěchy vlády, se snaží strašit tvrzením, že vláda nás zadlužuje a že žijeme na úkor dalších generací. Takoví Kalousek, Pekarová či Fiala to opakují do omrzení.

20.7.2019 v 16:43 | Karma článku: 39.50 | Přečteno: 1891 | Diskuse

Petr Burian

Deset deka salámu je pořád stejná hromada

V dnešním navazujícím blogu na můj předešlý, o stravování za socíku, zkusím popsat dnešní realitu co se výroby potravin týče, kvality a vůbec všeho okolo. Podle hesla: jakmile se zešeří, ohřej dětem éčka k večeři.

20.7.2019 v 11:58 | Karma článku: 27.21 | Přečteno: 1233 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Teroristka jako symbol humanistického boje

Děkuji Abbásovi, děkuji Fatahu, děkuji Palestinskoarabské samosprávě. V těchto dnech mě znovu utvrdili v přesvědčení, že mám pravdu. Že mír s nimi je nemožný. Nový důkaz se jmenuje Dalal Mughrabiová.

20.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 44.70 | Přečteno: 5613 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1321
Zajímám se obecně o přírodní vědy, historii, ekonomii, sociologii a politologii. TOPlist Locations of visitors to this page

Najdete na iDNES.cz