Bojím se exekutora.

7. 02. 2012 23:25:16
V posledních pár dnech jsem zaznamenal zvýšené množsví článků popisující závažná pochybení exekutorů. Typický příklad je, že se "dlužník" až ze zablokovaného bankovního účtu dozví, že na něm nějaká státní nebo státem dotovaná monopolní organizace (dopravní podnik, energetický podnik, Česká televize, nemocnice, radnice, zdravotní pojišťovna atd.) vymáhá prostřednictvím exekutora několik let starý dluh ve výši několika stokorun.

Exekutor pak požaduje navíc několik desítek tisíc Kč na své náklady a na soudní poplatky. "Dlužník" = překvapená oběť exekutora zpravidla o dluhu ani neví a má jen omezené možnosti se legálně exekutorovi ubránit. Zákony jednostranně zvýhodňují exekutora. Typickou obětí je člověk průměrnými příjmy či úsporami, tedy žádný superboháč, který dokáže svůj majetek včas "odklonit" z dosahu exekutora, jako například pan Železný z NOVY, ani to není bezdomovec, kterému nemá exekutor co vzít. Typický exekutor přepadá svoji oběť ze zálohy, aby využil momentu jejího překvapení. A nikdy se nesnaží svoji oběť na dluh upozornit dříve než proběhne celý exekuční proces, který mu zajistí vysoký a skoro bezpracný zisk. "Dlužník" tak ani nedostane možnost aby "dluh" uhradil. Všimněte si, že neuvádím nic o půjčkách a bankách. To je zcela jiný případ, kdy si dlužník peníze vědomě půjčí a tedy o dluhu jistě ví. Pokud dluh odmítá splatit pak je exekuce zcela na místě.

Vystrašilo mě, že já jsem typická potenciální oběť exekutora. Žiji již delší dobu v cizině a jestli mi na mojí adresu v ČR přišla nějaká složenka nemusel jsem se o ní nutně dozvědět. Například to, že mi pan ministr financí Kalousek poslal složenku na uhrazení státního dluhu, který on způsobil, jsem se dozvěděl jen z novin, osobně jsem tu složenku nikdy neviděl. :-/ Taky jsem si všiml, že mi pošta doručí jen asi tak 9 dopisů z 10 a to se týká i doporučených dopisů. Vím to proto, že mi nebyly doručeny některé mesíční bankovní výpisy a několik doporučených dopisů se vrátilo odesilatelům aniž by mi pošťák dal do schránky oznámení o uložení zásilky. Tedy se mohlo stát, že výše uvedená státní nebo státem dotovaná organizace prodala "můj dluh" vymahačské firmě a ta teď číhá v úkrytu, aby mě mohla s pomocí exekutora přepadnou a legálně okrást. (Hm, zajímavá "náhoda", drobný podnikatel bez monopolu se takhle chovat nemůže protože by brzo přišel o dobrou pověst a tím i o zákazníky. Dotovaná nebo státní organizace si to dovolí, protože jí na zákaznících nezáleží.) Pro jistotu, jsem aktivně rozeslal pár pátracích e mailů s dotazem jestli někde něco nedlužím: radnice = poplatky za odpad, zdravotní pojištění a tak podobně. Zdá se, že nikomu nic nedlužím, i když stoprocentně jistý si být nemohu. Koho všeho bych se měl dotázat zda jim nic nedlužím a jak často?

Pro jistotu jsem se začal připravovat na možný souboj s exekutorem. Selský rozum mi říká, že stát nemůže systematicky ekonomicky ničit své daňové poplatníky protože dlouhodobě by se musel zhroutit. Zdá se, že 2 miliony exekucí, které loni proběhly, přinutilo některé politiky k úvahám o zmenšení moci exekutorů a o zvýšení jejich odpovědnosti za jejich necitlivé, netaktní a hrabivé postupy. Navíc exekutoři opojeni mocí si troufají i na státní organizace, viz exekuce na Pražskou radnici. Jako zdivočelí psi koušou do ruky, která si je laská, to jim nemůže jen tak projít. Než se tak ale stane dávám k posouzení několik návrhů jak se legálně exekutorovi bránit. Myslím si že:

A) Exekutor je privilegovaný a státem chráněný veřejný činitel, přesto a právě proto by ale měl a mohl být odsouzen kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele. Vy kteří jste byli zákeřně přepadení exekutorem, pouvažujte jestli by nebylo vhodné zažalovat exekutora pro zneužití pravomocí veřejného činitele. Samotnou exekuci to asi neovlivní, ale můžete možná dosáhnout odsouzení exekutora.

B) Zákony dávající větší pravomoci exekutorovi jako soukromé osobě jsou asi protiústavní. Podle ústavy jsme si všichni rovní v právech a povinnostech. Já nemám pravomoc zablokovat svému dlužníkovi účet ale exekutor ano, je tedy protiústvně zvýhodněn. Ústavní soud by měl takové zákony zrušit.

C) Existují pojmy jako "v rozporu s dobrými mravy" a "neoprávněný zisk". Většina zisků exekutorů je v rozporu s dobrými mravy a neopránená. Soudy by měly k tomu přihlédnout a takové zisky dodatečně exekutorům odebrat. Například pokud si exekutor účtuje za cestu 10000Kč a vlak nebo autobus stoji jen 200Kč, pak takové náklady exekutora jsou v rozporu s dobrými mravy a jeho zisk je neoprávněný, navíc by měl exekutor věrohodně prokázat, že cestu skutečně absolvoval.

D) Každý máme ústavní právo na řádný soudní proces. Pokud soud proběhne bez naší přítomnosti a bez možnosti se obhájit nebo bez možnosti odvolání k nejvyšším soudu, je to jistě protiústavní a ústavní soud musí umožnit řádné proběhnutí soudu.

Uvažuji o možnosti, že by se vybral jasný případ, kdy exekutor porušil zákony, nebo se řídil protiústavními zákony. Takový případ by se dal za pomoci nejlepších právníků k soudu, v krajním přípedě až k ústavnímu nebo evropskéať to stojí co to stojí, hlavně že by se dosáhlo legálního exemplárního odsouzení exekutora pro výstrahu všem ostatním exekutorům. Co si o tom myslíte? Přispěli by jste na fond pro odsouzení exekutora?

Autor: Vilém Mikula | úterý 7.2.2012 23:25 | karma článku: 31.95 | přečteno: 1798x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Daniel Schubert

Fakta: Léčitel stojí 534,- Kč/h, katolický kněz 1671,- Kč/h, lékař 4361,- Kč/h

Kolikrát jsem to již slyšel, jak to dělají léčitelé „jenom pro peníze“, jak jsou „drazí“, jak je alternativní medicína „velký byznys“, a proto jim nejde o zdraví klienta/pacienta na prvním místě.

19.7.2019 v 21:37 | Karma článku: 16.67 | Přečteno: 1989 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Vyšší daně – dražší bydlení!

Trh nemovitostí začíná být žhavým politickým tématem. Ceny nemovitostí v posledních letech tak výrazně vzrostly, že se pro lidi s průměrnými příjmy staly nedostupné. Platí to téměř po celé Evropě, platí to i pro Kanadu.

19.7.2019 v 8:08 | Karma článku: 46.50 | Přečteno: 12049 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Z metropole 21. století

Dnes (14/7) bude v hlavním městě na tři roky uzavřena jedna z klíčových komunikací přivádějících dopravu z dálnice č. 1 do centra města. Důvodem je zahájení prací na obřím projektu, který změní tvář navazující části metropole.

14.7.2019 v 8:50 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 486 | Diskuse

Petr Mach

Vyššími daněmi k zářným zítřkům

Zatímco se politici navenek hašteří o tom, kdo a jak má právo či povinnost odvolat ministra, probíhá největší zvýšení daní za posledních deset let. Přečetl jsem vládní návrhy za vás a tohle na vás dopadne:

13.7.2019 v 8:35 | Karma článku: 47.87 | Přečteno: 14072 | Diskuse

Josef Šoltes

Investice, cesta do pekel nebo dobrý způsob, jak si přilepšit na důchod?

Češi jsou obecně silně investičně silně konzervativní. Mají k tomu dobrý důvod. Životní zkušenosti, kdy se je každý snaží na každém rohu obrat, co to jde.

12.7.2019 v 21:10 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 1070 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1321
Zajímám se obecně o přírodní vědy, historii, ekonomii, sociologii a politologii. TOPlist Locations of visitors to this page

Najdete na iDNES.cz