Férové školní poplatky.

2. 05. 2012 21:02:18
Máme nového ministra školství. Možná mu půjde o studenty a učitele, možná byl vybrán je proto, že bude " spolehlivě" držet ústa a krok. Nevím, ale přál bych si, aby byl pro studenty a učitele a ne pro politiky, korupci a rozkrádání. V textu níže je jeden z možných způsobů jak financování školného řešit.

Viděl jsem tady v USA v tv debatu o budoucnosti školství a způsobech jeho financování. Čtu si také články o školství v Británii na stránkách blistů. Zdá se, že je krize vysokoškolského vzdělávání všude v euro americkém civilizačním okruhu. V USA a GB mají ty samé problémy jako u nás přestože systém financování je zatím velmi odlišný. Počet VŠ studentů stoupá, ale jejich vzdělanost klesá. Náklady na vzdělání rostou, ale kvalita výuky upadá. Společenská prestiž absolventů s diplomem klesá, ale diplomy (ne znalosti) jsou zaměstnavateli požadovány pro stále méně kvalifikované práce. Stále větší procento čerstvých absolventů nemůže najít práci v oboru ve kterém vystudovali. Vysoké školy jsou vedeny k tomu, aby produkovaly zisk pro manažery (nikoli pro učitele) a kvalita jejich hlavního produktu - vzdělání studentů je až druhořadé. Systém financování vzdělání založený na půjčkách a zadlužení studentů je finanční bublinou, která dříve či později praskne a vyvolá další ekonomickou krizi. Diplomy jsou stále dražší a dražší ale výplata pro jejich držitele je stále menší a menší. Přitom dostat práci bude pro neabsolventy VŠ nemožné. Jednoho dne pak musí dojít k tomu, že absolventi VŠ nenajdou na přesyceném trhu dobře placenou práci a nebudou schopni půjčky za předražené vzdělání splácet. Trh s půjčkami se zhroutí a vyvolá celospolečenskou ekonomickou krizi. Je to klasická Marxova "krize z nadvýroby diplomů". (S podobnou krizí, kterou vyvolalo zhroucení trhu s hypotékami se právě potýkáme.) Možná, že stát zasáhne a převede dluhy na všechny daňové poplatníky a zvýší celkové zadlužení státu. Problém systému půjček se tím nevyřeší, jen se tím na čas oddálí totální krach celé společnosti.

Co v tv diskusi navrhovali USA studenti? Splácení půjčky na školné by mělo být limitováno shora i zdola příjmem absolventa. Když absolvent nemá dostatečné příjmy nebude splácet nic, když překročí určitý limit příjmů bude jeho splátka 3 až 5 procent z jeho platu, přitom to bude mít strop pro absolventy s nadstandardním příjmem. I když jsem obecně proti školnému, zdá se mi to rozumné. Školy totiž budou dostávat peníze podle toho jak se jejich absolventi uplatní. Nebude v jejich zájmu produkovat absolventy s nízkým platem protože od nich nedostanou zaplaceno, raději přebytečné studenty "vyhodí" a zvýší tím kvalitu svých absolventů. V zájmu škol bude sledovat a vyhodnocovat úspěšnost svých absolventů na pracovním trhu. Zavede se tím tržní zpětná vazba, která dnes v systému chybí. Další výhoda je v tom, že systém zavádí relativní a limitovanou solidaritu úspěšných absolventů s těmi méně úspěšnými a přitom nevede k jejich ekonomické likvidaci. Pokud by se takový systém limitovaného splácení půjčky na vzdělání zavedl u nás v ČR viděl bych další výhodu v tom, že ti absolventi, kteří studovali "zadarmo", jako jsem například já, by mohli okamžitě začít školám splácet 3 až 5 procent z platu. Školy by měly okamžitý příjem v závislosti na tom jak kvalitní studenty v minulosti vyprodukovaly a snížila by se nespravedlnost typu: Ty jsi studoval zadarmo za dělnické peníze a já teď musím za studia platit krvavě platit.

Samozřejmě měla by existovat možnost, že supernadaní a supertalentovaní studenti a vědci by měli dostat od státu veškerou myslitelnou podporu (peníze, stravu, byt, dopravu, osobního sluhu atd...) podoběně jako to mají vrcholoví sportovci nebo politici v senátu a parlamentu. Faktem je, že jen nepatrná část VŠ vzdělaných lidí objeví či vyřeší něco převratného a užitečného a ti jediní táhnou lidstvo ke světlým zítřkům, a proto si zaslouží mimořádnou péči, hýčkání a rozmazlování od celé společnosti. Drtivá většina vysokoškoláků jen "kopíruje" postupy a řešení těch supernadaných řešitelů a k tomu často ani zvláštní supervzdělání nepotřebují. (Znám osobně několik matematiků a fyziků, kteří "živoří" na okraji společnosti. Přitom jejich objevy promítnuté do výrobků denně využíváme ke svému prospěchu a výrobcům to vynáší velkolepé zisky.)

Autor: Vilém Mikula | středa 2.5.2012 21:02 | karma článku: 9.59 | přečteno: 752x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Daniel Schubert

Fakta: Léčitel stojí 534,- Kč/h, katolický kněz 1671,- Kč/h, lékař 4361,- Kč/h

Kolikrát jsem to již slyšel, jak to dělají léčitelé „jenom pro peníze“, jak jsou „drazí“, jak je alternativní medicína „velký byznys“, a proto jim nejde o zdraví klienta/pacienta na prvním místě.

19.7.2019 v 21:37 | Karma článku: 16.67 | Přečteno: 1990 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Vyšší daně – dražší bydlení!

Trh nemovitostí začíná být žhavým politickým tématem. Ceny nemovitostí v posledních letech tak výrazně vzrostly, že se pro lidi s průměrnými příjmy staly nedostupné. Platí to téměř po celé Evropě, platí to i pro Kanadu.

19.7.2019 v 8:08 | Karma článku: 46.50 | Přečteno: 12051 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Z metropole 21. století

Dnes (14/7) bude v hlavním městě na tři roky uzavřena jedna z klíčových komunikací přivádějících dopravu z dálnice č. 1 do centra města. Důvodem je zahájení prací na obřím projektu, který změní tvář navazující části metropole.

14.7.2019 v 8:50 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 486 | Diskuse

Petr Mach

Vyššími daněmi k zářným zítřkům

Zatímco se politici navenek hašteří o tom, kdo a jak má právo či povinnost odvolat ministra, probíhá největší zvýšení daní za posledních deset let. Přečetl jsem vládní návrhy za vás a tohle na vás dopadne:

13.7.2019 v 8:35 | Karma článku: 47.87 | Přečteno: 14074 | Diskuse

Josef Šoltes

Investice, cesta do pekel nebo dobrý způsob, jak si přilepšit na důchod?

Češi jsou obecně silně investičně silně konzervativní. Mají k tomu dobrý důvod. Životní zkušenosti, kdy se je každý snaží na každém rohu obrat, co to jde.

12.7.2019 v 21:10 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 1070 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1321
Zajímám se obecně o přírodní vědy, historii, ekonomii, sociologii a politologii. TOPlist Locations of visitors to this page

Najdete na iDNES.cz