Bude budoucí prezident schvalovat lhaní a podvádění?

9. 05. 2012 23:14:38
Přestože je do prezidentských voleb poměrně daleko, parlamentní politické strany si už zase předčasně rozdělují kůži medvěda, který ještě běhá po lese. Snaží se vybrat ze svého středu kandidáty, kteří mají zatím ještě podporu voličů, ale kteří budou bez problémů hájit zájmy parlamentních politických stran, jejich politiků a struktur na ně navázaných a nikoli zájmy voličů a občanů ČR.

Takové požadavky se ale vzájemně vylučují. Kandidát, který je vhodný pro parlamentní politické strany, nemá podporu voličů a ten, který by hájil zájmy voličů, je pro parlamentní strany nepřijatelný. Voličí tuší, že jsou parlamentními stranami soustavně podváděni. Pan Švejnar si to uvědomuje a proto se tak vehementně distancuje od ČSSD. Pokud ho ale nenavrhne za kandidáta na prezidenta parlamentní politická strana, kdo jiný ho tedy navrhne? Pochybuji, že se mu podaří sehnat 50 000 podpisů voličů, kteří doporučí jeho kandidaturu. Potenciální kandidáti proto teď čekají na prováděcí zákon o prezidentských volbách, aby pak mohli kandidovat cestou nejmenšího odporu. Pokud mezitím dostanou solidní preference v průzkumech veřejného mínění možná se najde 10 senátorů či 20 poslanců, kteří je na kandidaturu navrhnou a budou za to mít reklamu v masmédiích. Pan Zeman už tuto cestu osobních známostí zvolil a sehnal si 10 spřátelených senátorů, kteří ho na kandidáta navrhnou. Jeho řešení je celkem úspěšné a má šanci, že ho jako "nezávislého" budou volit i voličí ČSSD. V průzkumech veřejného mínění má zatím největší podporu voličů "nezávislý" kandidát na kandidáta (hehehe to se mi povedlo) pan Fischer. Otázka je jestli ho nakonec navrhne některá parlamentní stana oficiáleně, čímž by se jeho preference rapidně snížily, nebo jestli má pan Fisher dost peněz na to, aby si sehnal podporu 50 000 voličů. Je pravděpodobné, že parlamentní stany navrhnou své oficiální kandidáty, kteří budou mít jen malou šanci na celkové zvolení a senátoři a poslanci navrhnou i několik "nezávislých" kandidátů, ti budou mít šanci vyšší. Možná se parlamentní strany tímto způsobem pokusí navrhnout takového neoficiálního kandidáta, který odebere hlasy konkurenčnímu kandidátovi v prvním kole volby tak, aby nepostoupil do druhého kola. Pokud se některému kandidátovi podaří sehnat peníze na sběr podpisů 50 000 voličů (třebas i cestou skryté finanční podpory od parlamentních stran) bude mít největší šanci na zvolení. Ano bohužel je to tak, že lidé nakonec zvolí toho kandidáta, který bude mít víc peněz na "koupení" hlasů. V každém případě, vidím to tak, že možní kandidáti na kandidáta do prezidentských voleb jsou zatím plně pod kontrolou parlamentních politických stran. Ať si zvolíme, kteréhokoli z nich bude to prezident zavázaný konkrétním parlamentním stranám a nikoli voličům.

V ČR máme parlamentní demokracii a proto prezident přímo politiku neovlivňuje. Může ale vahou svého úřadu upozorňovat na lži a podvody politiků. Jistě uznáte, že pokud se prezident slovně zastane člověka, který oznámí korupci na ministerstvu je to více ve prospěch voličů než když ho za to zkritizuje. (Libor Michálek, pamatujete?) Myslím si, že prezident (jeho tým analytiků) by měl důsledně porovnávat volební programy stran s návrhy zákonů. Pokud zjistí, že strana podvádí a navrhuje něco jiného, než co slibovala svým voličům, neměl by takový zákon podepsat. Sice je možné, strana takový podvod nakonec prohlasuje i proti vetu prezidenta, ale voliči budou o tom podvodu alespoň informováni. Prezident by tak pomohl obnovit důvěru voličů v politické strany. Voliči by se pak mohli spolehnout na to, že politici budou prosazovat jen to co slibují ve svém programu. Prezident by také měl a mohl požadovat psychologický posudek osobnosti od lidí které jmenuje či spolujmenuje do vysokých funkcí. Do funkcí by měl jmenovat jen lidi, kteří nemají sklon k podvodům a krádežím, ale naopak jsou schopni osobních obětí bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Prezident by měl jít příkladem a měl by uhradit ze svého "Kalouskovu" složenku a měl by vyzvat Kalouska a ostatní politiky ve vysokých funkcích, aby také takto symbolicky uhradili část státního dluhu který zavinili.

PS: To vše bych já jako prezident s radostí dělal. (Chtěl bych vidět ty kyselé obličeje Kalouska, Nečase, Sobotky, Filipa a ostatních parlamentních politikářů hehehe, krásná představa...) Je mi ale jasné, že takového protipletichářského prezidenta si nenasadí poslanci a senátoři do kožichu a jiná šance než být jimi navržen prakticky neexistuje.

Autor: Vilém Mikula | středa 9.5.2012 23:14 | karma článku: 9.84 | přečteno: 628x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

K článku v LN „Zloděj demokracie“

V příloze Lidových novin „Orientace“ vyšel 20/7 zajímavý článek arabistky Jitky Jeníkové o „pomubarakovském“ egyptském prezidentovi Muhammadu Mursím. Dovoluji si k němu přičinit tři poznámky.

21.7.2019 v 9:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 173 | Diskuse

Bohumír Šimek

Zeman usiluje o totální moc

Pokud vnímáme současné neřesti našeho prezidenta Miloše Zemana, je nejvyšší čas zvažovat potenciální kandidáty, abychom si zvolili prezidenta, kterého naše zem potřebuje, a mobilizovat všechny naše síly k jeho zvolení.

20.7.2019 v 21:20 | Karma článku: 21.16 | Přečteno: 374 | Diskuse

Jaroslav Jirát

Ubohá opozice

Česká opozice, otrávená hospodářskými úspěchy vlády, se snaží strašit tvrzením, že vláda nás zadlužuje a že žijeme na úkor dalších generací. Takoví Kalousek, Pekarová či Fiala to opakují do omrzení.

20.7.2019 v 16:43 | Karma článku: 39.80 | Přečteno: 1970 | Diskuse

Petr Burian

Deset deka salámu je pořád stejná hromada

V dnešním navazujícím blogu na můj předešlý, o stravování za socíku, zkusím popsat dnešní realitu co se výroby potravin týče, kvality a vůbec všeho okolo. Podle hesla: jakmile se zešeří, ohřej dětem éčka k večeři.

20.7.2019 v 11:58 | Karma článku: 27.21 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Teroristka jako symbol humanistického boje

Děkuji Abbásovi, děkuji Fatahu, děkuji Palestinskoarabské samosprávě. V těchto dnech mě znovu utvrdili v přesvědčení, že mám pravdu. Že mír s nimi je nemožný. Nový důkaz se jmenuje Dalal Mughrabiová.

20.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 44.73 | Přečteno: 5643 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1321
Zajímám se obecně o přírodní vědy, historii, ekonomii, sociologii a politologii. TOPlist Locations of visitors to this page

Najdete na iDNES.cz