Američtí prezidenti jsou voleni v rozporu s USA ústavou.

24. 08. 2012 20:40:26
We people...Article II, Section 1: No Person except a natural born Citizen, or a Citizen of the United States, at the time of the Adoption of this Constitution, shall be eligible to the Office of President... Volně přeloženo: Žádná osoba s výjimkou rodilého Američana, nebo občana USA, v době přijetí této ústavy, není způsobilá k úřadu prezidenta...

Procházel jsem se v New Carrolltonu v Marylandu před federálním daňovým úřadem a všiml jsem si zvláštního pomníku ve tvaru asi tři metry vysoké pyramidy do jejichž stěn je vytesána ústava USA. Text je celkem dlouhý a jen náhodou můj zrak padl na výše uvedený text. V duchu jsem si ho "matematicky správně" přeložil tak, že prezidentem USA smí být jen občan USA, který žil v době přijetí USA ústavy v roce 1789. To mě udivilo a pomyslel jsme si, že kameník jen udělal chybu v čárkách a že originál textu nemá čárku za slovy United States. Není to ale chyba kameníka. Vytesal čárky stejně jako v originálním textu. (Čárka může být v textu důležitá a může zcela změnit jeho smysl. Znáte tu povídku o poslovi zprávy, která nařizovala jeho popravu, ale změnou jediné čárky se příkaz k popravě změnil na příkaz k jeho povýšení.) To je tak. Podle dnes platného mluvnického pravidla: “Use a comma if the additional information is not part of the main statement = Použij čárku pokud dodatečné informace nejsou součástí hlavního prohlášení" je text ", nebo občana USA," jen dodatečnou a nedůležitou podmínkou, která nemění hlavní smysl prohlášení: "Žádná osoba s vyjímkou rodilého Američana v době přijetí této ústavy, není způsobilá k úřadu prezidenta... " To znamená, že USA prezidenti narození po roce 1789 byli zvoleni v rozporu s ústavou = nesplnili základní podmínku, která jim byla stanovena tak, že musí být občanem USA už od roku 1789. Hehehe.

Za pár dní jsem se jen pro zajímavost zeptal několika kolegů, rodilých a vzdělaných Američanů jaký je správný výklad uvedené podmínky. Souhlasili se mnou, že matematicky se jedná o 5 výroků: A = "Žádná osoba s výjimkou"; B ="rodilého Američana"; C = ", nebo občana USA,"; D = "v době přijetí této ústavy"; E = ", není způsobilá k úřadu prezidenta..." A podle mluvnických pravidel se mají chápat tak jak jsem výše uvedl: A U (B nebo C) U D U E, kde C je jen dodatečná podmínka, která nemění smysl věty A U B U D U E. Ihned ale dodali, že výsledek nedává dobrý smysl a proto je výklad textu obecně překroucen a pokřiven a je vnímán "logicky správně" takto: A U (B nebo C U D) U E což dává lepší smysl. Proto se nikdo nebude mým nesmyslným, ale matematicky správným výkladem seriózně zabývat. Je to jen kuriozita.

Je možné, že mluvnická pravidla byla v roce 1789 jiná než dnes. Je možné, že písař tehdy udělal chybu a nikdo si jí nevšiml. Je ale pravda, že vykládat ústavu má oprávnění jen USA ústavní soud a ten se touto čárkou pokud vím nikdy nezabýval, takže nikdo není dnes legální prezident USA. To by mohlo mít ohromné důsledky pokud by se mocné síly začaly v té čárce rýpat. V každém případě by bylo lepší, aby se problém čárky vyřešil buď úpravou mluvnických pravidel nebo rozhodnutím ústavního soudu.

Autor: Vilém Mikula | pátek 24.8.2012 20:40 | karma článku: 7.53 | přečteno: 1148x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vladislava Chourová

Běda tomu, komu žena vládne.

Slováci mají svou první presidentku v historii své země. Elegantní, dlouhovlasou blondýnku, nejmladší ve střední Evropě. Slovensko nás předešlo o pěkně dlouhý krok. Tamní lid dokázal odhodit předsudky a do svého čela si zvolil

17.6.2019 v 20:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Kulhající Venezuela, měnící se svět

Venezuela se stala jedním z kolbišť střetů mezi zatím jedinou supervelmocí, Spojenými státy americkými, a velmocemi (staro)novými – Ruskem a Čínou. Pragmaticky spolupracujícími obry.

17.6.2019 v 17:02 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 283 | Diskuse

Martin Braun

Doplněk k blogu pana Bárty o panu Nosovi / upraveno/

Pepu Nose jsem měl kdysi hodně rád. A jeho staré písničky poslouchám dodnes, i když, a to se přiznávám, dělá se mi zle z jeho názorů a vyjádření. Ovšem každý máme něco a soudit automaticky se často nevyplácí.

17.6.2019 v 16:41 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 446 | Diskuse

Ivan Picek

Chcete se opravdu zbavit Babiše? Poradím Vám jak na to.

V demokratické zemi se o složení vlády nerozhoduje na náměstích ale ve volebních místnostech. Co je třeba udělat, aby Babiš prohrál příští volby?

17.6.2019 v 16:36 | Karma článku: 15.79 | Přečteno: 467 | Diskuse

Jan Bartoň

Hamáček hrozí odchodem z koalice – kéž by!

Předseda ČSSD Jan Hamáček hrozí odchodem z koalice s hnutím ANO, pokud by se do rady ČTK dostal předseda sdružení D.O.S.T. Michal Semín. Hamáček je mistr zástupných problémů!

17.6.2019 v 14:51 | Karma článku: 38.44 | Přečteno: 2113 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1321
Zajímám se obecně o přírodní vědy, historii, ekonomii, sociologii a politologii. TOPlist Locations of visitors to this page

Najdete na iDNES.cz