Chybí tu zpětná vazba.

18. 03. 2013 20:13:44
Každý z nás zná ze svého okolí nějakou tu krachující firmu nebo podnik. Pro bývalé zaměstnance takové firmy či podniku to znamená potíže a ne každý se s tím dokáže vypořádat. Mnoho z nich má potom existenční potíže a nezaměstnanost roste. Je zvláštní, že ačkoli znám z novin několik stovek krachujících firem nemohu si vzpomenout, že by kterýkoli jejich manažer odešel s žebráckou holí. Poslední příklad jsou ČSA.

ČSSD teď měla volební sněm na kterém potvrdila, že vlasně nechá vše při starém a udělá snad jen pár nevýrazných změn. Přitom k rozkvětu ČR stačí jen jeden jediný železný zákon, který by se týkal všech, kteří jsou odpovědni za řízení našeho hospodářství. Zákon o zpětné vazbě, který by zaručil spravedlivé zdanění pro politiky, politické strany, lobbysty a dárce politickým stranám a v menší míře také soudce a úředníky podle jejich stupně odpovědnosti za hospodářské výsledky státu. Pokud zadluženost státu roste měly by se významně zdanit majetky lidí, kteří na růst dluhu mají vliv. To jsou v první řadě politici v parlamentu a senátu, kteří tvoří (a často špatné) zákony, členové vlády a úředníci ministerstev, kteří činí rozhodnutí podle těch zákonů. Následují lobbysti a dárci politickým stranám, kteří deformují zákony ve svůj prospěch. Nejmenší ale ne bezvýznamný vliv mají soudci, kteří podle zákonů soudí a okresní úředníci, kteří se řídí zákony jen když se jim to hodí. Můžeme tu diskutovat jestli je správné nastavení, že když se státní dluh zvýší o procento pak zdanění politiků vzroste o 3 procenta, dárců stranám o 2 procenta a soudcům o 1 procento a naopak, pokud státní dluh klesne daně klesnou i těm, kteří se o to zasloužili. Tvrdím, že jakékoli nastavení této zpětné vazby je v principu správné a žádoucí. (Jakýkoli stroj, který běží bez zpětné vazby se dříve nebo později zastaví nebo vybouchne, James Watt, který zdokonalil parní stroj by mohl o zpětné vazbě vyprávět.) To by byla krása kdyby politici přijímali jen zákony ke prospěchu všech (snížení dluhu je v zájmu všech občanů), kdyby dárci dávali dary jen stranám, které dluh snižují, kdyby soudci soudili ve veřejném zájmu. Vím, že žádnou zpětnou vazbu ze zákona nemáme. Její náhražkou je veřejné mínění, na které ti zodpovědní kašlou. Případně etika a morálka což jsou pojmy, které jsou mocným k smíchu. Nebo strach z posmrtného posledního soudu, ale dnes už se boha nebojí ani faráři natož pak bratr Kalousek. Podle toho pak státní hosodářství vypadá, politici nechají rozkrást miliardy a oni sami to vůbec nepocítí. Daňoví poplatníci ale důsledky jejich nezodpovědnosti pociťují každý den. Nejsem ale takový idealista, abych věřil, že si politici zavedou výše zmíněný zákon sami od sebe. Když je k tomu my občané ČR nedonutíme tak to neudělají. Politici si vždy najdou nějaký důvod proč takový zákon nejde zavést, koukněte do diskuse...

Autor: Vilém Mikula | pondělí 18.3.2013 20:13 | karma článku: 12.93 | přečteno: 405x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

František Boudný

Staví vám dům cikán nebo Ukrajinec?

A rohlíky a pivo nakupujete ve večerce u Němce nebo u Vietnamce? Menšiny nezmiňuju, abych rozdmýchával nějaké nálady, ale ptám se: proč u nás někteří pracovat můžou, ale nechtějí - a jiní chtějí, ale nemůžou?

17.6.2019 v 16:13 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 526 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Než důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihy

Když na podzim loňského roku vyšla první zpráva Národní rozpočtové rady, dostala od premiéra čočku. Prý je neseriózní a lidi jen straší. Za „ne zcela korektní“ ji označilo i ministerstvo financí.

14.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.27 | Přečteno: 9519 | Diskuse

Martina Doleželová

a zase ta EET...

Prý se narovná podnikatelské prostředí. Malí, velcí, všem stejně. Služby se zdražily, sociální jistoty podnikatelů se nezměnili... Placená dovolená? Co to je?

11.6.2019 v 14:17 | Karma článku: 32.53 | Přečteno: 1081 | Diskuse

Pavel Makovec

Vývoz mléka do Německa aneb naše „Silné Česko“

Dnešní zpráva o tom, že největší česká mlékárna Madeta přijde o dodávky 200 tisíc litrů mléka denně od českého mlékařského a hospodářského družstva JIH kvůli 30-40 haléřům za litr mléka odhaluje bídu českého národního hospodářství

7.6.2019 v 15:49 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 2010 | Diskuse

Vladimír Vlk

Kterak mít elektřinu za korunu?

Není to tak dávno, co jsme v Poslanecké sněmovně představovali poslancům priority Energetického regulačního úřadu a také jim vysvětlovali, jak a z čeho se vypočítává konečná cena elektrické energie.

7.6.2019 v 12:48 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 742 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1321
Zajímám se obecně o přírodní vědy, historii, ekonomii, sociologii a politologii. TOPlist Locations of visitors to this page

Najdete na iDNES.cz